Ken Allen Medal 2019 – list of winners

Daniel Green was the co-winner of the 2019 Ken Allen Medal
Credit: Total Sports Photography

Women’s League Tag

Red FM Highest Try Scorer – Lauren Chambers (Fremantle Roosters)

Red FM Highest Goal Scorer – Lauren Chambers (Fremantle Roosters)

The West Australian Highest Point Scorer – Lauren Chambers (Fremantle Roosters)

The West Australian Player of the Year – Michelle Traynor (Fremantle Roosters)

Michelle Traynor won Women’s Player of the Year
Credit: Total Sports Photography

Val Murphy Trophy

Fleetwood Highest Try Scorers – Blair Wilson (Rockingham Sharks) & Louis Katene (Ellenbrook Rabbitohs)

Fleetwood Highest Goal Scorer – Michael Wynne (North Beach Sea Eagles)

Fleetwood Highest Point Scorer – Michael Wynne (North Beach Sea Eagles)

Fleetwood Player of The Year – Blair Wilson (Rockingham Sharks)

Women’s Tackle Awards

All Flags Signs & Banners Highest Try Scorer – Keisha Marshall (Fremantle Roosters) and Cheyenne Campbell (Willagee Bears)

All Flags Signs & Banners Highest Goal Scorer – Kailey Thompson (Ellenbrook Rabbitohs)

All Flags Signs & Banners Highest Point Scorers – Kailey Thompson (Ellenbrook Rabbitohs)

All Flags Signs & Banners Players of the Year – Claudia Foster (Fremantle Roosters)

Reserve Grade

94.5 MIX FM Highest Try Scorer – Beau Constable (North Beach Sea Eagles)

94. 5 MIX FM Goal Scorer – Justin Buckley (North Beach Sea Eagles)

Lion Highest Point Scorer – Justin Buckley (North Beach Sea Eagles)

Lion Players of the Year – Justin Buckley (North Beach Sea Eagles)

Justin Buckley with his three awards
Credit: Total Sports Photography

NRL State of Mind

Broome Jets, Karratha Junior Rugby League, Karratha Roosters, Wickham Wasps, South Hedland Juniors, Dalyellup Rhinos, Alkimos Tigers

Volunteer of the Year

Department Sport and Recreation Female Volunteer of the Year – Claudia Therkelsen (South Perth Lions)

Department Sport and Recreation Male Volunteer of the Year – Gregg Pearson (Joondalup Giants)

Club Championship

Smarter Than Smoking Club Champion – Ellenbrook Rabbitohs

Ellenbrook Rabbitohs won the 2019 Club Championship
Credit: Total Sports Photography

Players’ Player Awards 

Local Mortgage Specialists Women’s Players’ Player – Claudia Foster

Local Mortgage Specialists Men’s Players’ Player – Trent Trotter

Rod Tiley Media Award – RED FM

Representative Player Awards

Cash Converters State Under 18’s Representative Player – Dylan Estreich

Cash Converters State Women’s Representative Player – Melissa Thomas

Cash Converters State Men’s Representative Player – Logan Barclay

NRL WA Life Members Rising Star – Luke Callan (Joondalup Giants)

Luke Callan was named 2019’s Rising Star
Credit: Total Sports Photography

WA Smarter Than Smoking Premiership

Smarter Than Smoking Highest Try Scorer – Jeremy Wallace (North Beach Sea Eagles) and Caleb Reedy (Joondalup Giants)

Smarter Than Smoking Highest Goal Scorer – Harry Debique (South Perth Lions)

Smarter Than Smoking Highest Point Scorer – Cairo Takarangi (North Beach Sea Eagles)

Ken Allen Medal – Daniel Green (South Perth Lions) and Jeremy Wallace (North Beach Sea Eagles)

Struddys Team of the Year (Female)

The 2019 Struddys Women’s Team of the Year. Credit: Total Sports Photography 

  1. Keisha Marshall (Fremantle Roosters)
  2. Macey Simpkins (Joondalup Giants)
  3. Cherysh Leaf (Fremantle Roosters)
  4. Huia Swannell (Ellenbrook Rabbitohs)
  5. Azhure Turner (Ellenbrook Rabbitohs)
  6. Juraea Turner (Ellenbrook Rabbitohs)
  7. Anneka Stephens (Joondalup Giants)
  8. Mahinarangi Rungarunga (Fremantle Roosters)
  9. Caitlin Miller (Joondalup Giants)
  10. Lyric Ngapera (Ellenbrook Rabbitohs)
  11. Melissa Thomas (Willagee Bears)
  12. Kairo Morunga (Joondalup Giants)
  13. Claudia Foster (Fremantle Roosters)

  Coach – Baden Turner (Ellenbrook Rabbitohs)

Struddys Team of the Year (Male)

The 2019 Struddys Men’s Team of the Year
Credit: Total Sports Photography

  1. Kahan Joyce-Vaughan (North Beach Sea Eagles)
  2. Stevie Aull (Willagee Bears)
  3. Logan Barclay (Rockingham Sharks)
  4. Manihera Eden (Fremantle Roosters)
  5. Rodney Mauga (Joondalup Giants)
  6. Eddie Proudler (South Perth Lions)
  7. Jeremy Wallace (North Beach Sea Eagles)
  8. Daniel Green (South Perth Lions)
  9. Trent Trotter (North Beach Sea Eagles)
  10. Bjorn Crotty (Fremantle Roosters)
  11. Josh Benjamin (North Beach Sea Eagles)
  12. Brandon Wright (South Perth Lions)
  13. Jarrad Smith (South Perth Lions)

  Coach – Delane Edwards (Fremantle Roosters)